Tkanina z motywem folkowym

Kolorowe materiały, barwne stroje: spódnice czy fartuchy w pasy, określenia te kojarzą się nam niewątpliwe z tkaninami o charakterze ludowym i regionalnym. Każdy z nas widział pełne uroku chusty, spódnice, chusteczki, obrusy i bieżniki.

 

POPULARNE RODZAJE MATERIAŁÓW

Tkactwem zajmowano się od wieków na ziemiach polskich. Tkaniny były wytwarzane ręcznie lub w bardzo prostych warsztatach. Wyróżniamy kilka różnych ich rodzajów :

-Pasiaki– mają one około 140 centymetrów, wykonywane ręcznie z barwionej na różne kolory wełny, najczęściej wykorzystywane jako materiał na narzuty,

-Chodniki, mają one od 60 do 80 centymetrów szerokości z lnianej albo konopnej osnowy, nie ma tutaj znaczenia kolorystyka ani wzory, wykorzystywane jako szmaciane chodniki,

-Futrzaki o szerokości od 80 do 140 centymetrów, wykonane z osnowy pochodzenia lnianego lub konopnego, a także ze ścinków futer, które dają bardzo ciekawy efekt wizualny, dzięki futrzanemu wątkowi,

-Kapy– jest to tkanina, do wykonania której używa się specjalnych maszyn oraz przędz jedwabnej lub bawełnianej, powstają w związku z tym kapy o wymiarach 1,8 na 2,2 metra i używa się ich jako narzut.

-Maty– ostatni rodzaj z tkanin ludowych, które wykonane są z bardzo mocnych przędz lnianych oraz słomy, trzciny, bambusa lub listewek drewnianych. Wykorzystywane są do przykrycia podłogi.

Na powyższych przykładach widać jak wiele różnych rodzajów jest tkanin ludowych, które mają szerokie zastosowanie jako elementy dekoracyjne jak na przykład narzuty albo zupełnie praktyczne, tak jest w przypadku mat oraz chodników, które używane są do zapewnienia odpowiedniego komfortu w domu. Dzisiaj tego typu tkaniny używane są przede wszystkim na wsi, gdzie wciąż są popularne, natomiast jeśli stylistycznie pasują do mieszkania to sporo osób poszukuje wybranych wzorów, gdyż dzięki temu każdy może dobrać wymarzoną fakturę oraz kolorystykę.